O tom, že zdraví dětí ve velké míře ovlivňuje to, co jedí, určitě víte. Napadlo vás ale, že strava může mít dopad i na jejich školní prospěch? Kromě toho, že sladké nápoje, koblihy, čokolády nebo brambůrky ke svačině kazí zuby a způsobují přibírání na váze, mají na svědomí také sníženou schopnost soustředění, náladovost a neklid. Obsahují totiž sacharózu, tzv. rychlé cukry, které umí okamžitě zvednout hladinu energie kvůli potřebnému výkonu, ta pak ale stejně rychle klesá.
Člověk, potažmo školák, pak neví, co si se sebou počít: nejdříve mu dělá potíže vydržet sedět v lavici celou vyučovací hodinu a šijí s ním všichni čerti, aby krátce poté nebyl s to plynule si přečíst zadaný odstavec, protože mu klesají víčka nebo v lepším případě jen zírá z okna. V případě špatných známek tak nemusí jít o žádnou poruchu pozornosti nebo nedostatečný intelekt, na vině může být pouze nevhodný jídelníček.
Jak má svačina dítěte vypadat?
Důležité je, aby byly svačinky pestré. Každý den by s sebou měly děti do školy dostat kousky různé zeleniny nebo ovoce, celozrnné pečivo a obměňované druhy sýra, libové šunky nebo oblíbených pomazánek. Třeba po takové tvarohové se obvykle mohou utlouci, navíc obsahuje spoustu prospěšných bílkovin zajišťující postupný přísun energie.
Pitný režim
Popřemýšlejte také nad pitným režimem. Dítě v první třídě by mělo vypít 1,6 l vody denně, dvanáctileté dítě něco přes dva litry. Ne však slazených minerálek, limonád a džusů! Záleží také na lahvi, ze které dítě pije. Většina školáků nosí pití v běžné PET lahvi. Ta ale může po čase začít zapáchat, protože se na jejím hrdle začnou množit bakterie. Většina dětí navíc z takové lahve pije nerada nebo ji úplně odmítá.
Nebojte se proto investovat do kvalitnější nádoby, která není zdraví škodlivá. Například
Láhev na nápoje PURITY je vyrobena z plastu určeného pro zdravotnictví a farmacii, a i kdyby se vám na ní přece jenom začalo něco nepozdávat, lze ji vyvařit a zbavit se tak všech nečistot.
Náš tip: V Láhvi na nápoje s vyluhováním PURITY můžete dětem každý den vyrábět jinak ochucenou vodu, kterou si zamilují – kdo by nechtěl chodit do školy s láhví plnou jahod, ostružin, pomeranče nebo melounu? Rodiče si ji do práce nebo cesty mohou vzít třeba s mátou, citronem nebo okurkou!Pokud se vaši školáci nechtějí vzdát limonád, můžete jim pomocí
Výrobníku sycených nápojů myDRINK připravovat sodovky z čerstvě vymačkaných citrusových plodů nebo zdravé domácí perlivé šťávy.
Nenechte své děti hladovět
Nezapomeňte se zamyslet nad tím, na jak dlouhou dobu školák svačinu potřebuje. Bude mu stačit pouze na dopoledne, anebo půjde ze školy rovnou do kroužku keramiky? Je mé dítě sportovec a potřebuje tím pádem dodat více energie? V kolik mu začíná škola? Při odpoledním vyučování, ve družině či mimoškolních aktivitách se může snadno stát, že školákovi dojdou zásoby. Proto je dobré, aby byla v baťůžku přibalená krabička „kdyby bylo nejhůř“ s oblíbenou a zdravou trvanlivou potravinou. Skvěle poslouží oříšky, sušené ovoce nebo
domácí müsli tyčinka.
Jak svačinu zabalit?Na trhu se prodává krabiček velké množství, ale ne každá je pro děti ideální. Obzvlášť se vyhněte krabičkám z nekvalitních plastů, které mohou do svačiny vypouštět nebezpečné látky. Jiné velmi rychle načichnou. Proto jsou
Zdravé dózy DINO vyrobeny z materiálu vhodného pro použití ve zdravotnictví a farmacii, který je nejen zdravotně nezávadný, ale také pachově neutrální. Nepohlcuje tedy pachy z jídla, a naopak nijak jinak neovlivňuje kvalitu pokrmů.
Připravit zdravou svačinku není až taková věda a dětem můžeme pomocí vhodného stravování ulehčit zvládání všech školních povinností. Nezapomeňte se jich zeptat, která zdravá varianta jim chutná a která naopak ne, aby neměly potřebu „dojídat se“ sladkostmi a pochutinami z automatů a cukráren.
Při přístí přípravě školní svačiny se inspirujte třeba následujícími recepty!
Flapjack s medem
- 80 g smíchaných žitných a jáhlových vloček
- 80 g rozpuštěného másla
- 80 g sušených datlí, švestek nebo brusinek
- 60 g medu
- 50 g nesolených mandlí
- 10 g strouhaného kokosu
Datle, švestky a mandle posekejte nahrubo, přidejte zbylé ingredience a připravte hrubší lepivou směs. Směs rozdělte na 6 stejných částí.
Formičky na zdravé tyčinky DELLA CASA naplňte těsně pod okraj připravenou směsí. Formičky vložte do předehřáté trouby a pečte 20–25 minut při 180 °C. Upečené tyčinky nechte vychladnout a lehkým zatlačením na pružné dno je z formiček opatrně vyklopte. Tyčinky můžete polít rozpuštěnou čokoládou.
Tvarohová pomazánka s mrkví
- 250 g tvarohu
- 1 velká nebo 2 malé najemno nastrouhané mrkve
- 50 g najemno nastrouhaného sýra (např. goudy)
- 1 najemno nastrouhané vejce natvrdo
- 1 lžička hořčice
- 1 lžička citronové šťávy
- pažitka, sůl a pepř
Všechny ingredience důkladně promíchejte, dle chuti přidejte nasekanou pažitku, osolte a opepřete.