K nevšední ceremonii se používá
matcha čaj, který se vyrábí z nejkřehčích čajových lístků sbíraných na speciálně zastíněných čajových plantážích začátkem jara. Právě z první jarní sklizně pochází čaje té nejvyšší kvality. Obecně můžeme japonské čaje rozdělit do tří skupin: Bancha – běžné čaje denní spotřeby, Sencha – střední kvalita a čaje typu Gyokuro – nejkvalitnější, s vyšším množstvím chlorofylu a jemnějším aroma, sbírané a tříděné ručně. Jak už jste asi pochopili, řeč je stále o zeleném čaji. Japonsko je producentem téměř výhradně zeleného čaje, s černým se skoro nesetkáte. Zajímavostí je, že pouze asi 2 % putují na vývoz, zbylých 98 % je určeno pro vlastní domácí trh.
Jak zelený japonský čaj správně připravit?
Základ zní, nevařit. Vařením a vroucí vodou znehodnotíte jeho příjemné vlastnosti. Voda by naopak měla mít nižší teplotu, maximálně 80 °C. Ať už připravujete jakýkoli druh čaje, vždy vodu nejdříve převařte, poté ji nechte zchladnout. Přesně s tímto postupem vám pomůže
Rychlovarná konvice PRESIDENT.
Také budete potřebovat
konvici na luhování. Ideální je skleněná, protože krásně vidíte barvu nálevu. A samozřejmě nesmí chybět sítko. Pak už stačí jen pustit relaxační hudbu a Ryokucha, japonsky čaj, se může podávat.