Na to, že druhou květnovou neděli nesmíme zapomenou potěšit maminky dárkem k jejich svátku, myslíme všichni. Věděli jste ale, že v kalendáři najdete také Den otců? Připadá na třetí červnovou neděli, letos tedy na 18. června. Ideální příležitost ukuchtit nějakou pořádnou pánskou hostinu! A čím jiným bychom naše táty, tatínky, taťky a taťuldy potěšili více než pivem? Myslíme si, že lepší surovinu pro tento den nenajdete, a tak jsme dali dohromady několik receptů, které vám od pánského osazenstva zaručí chvalozpěvy a nošení na rukou.
Buřty na pivu
- 5 kvalitních špekáčků
- 1 velká cibule
- chilli paprička – množství dle chuti
- 200 ml kečupu
- 1 lžíce hořčice
- 200 g sekaných rajčat (z konzervy)
- 1 červená paprika
- 250 ml černého piva
- lžíce cukru
- sůl, pepř
- tymián
Špekáčky oloupeme (pokud je potřeba), nakrájíme na kolečka a dáme do pekáčku nebo
hluboké pánve vhodné k zapékání. Přidáme nakrájenou zeleninu, tekuté přísady i koření a promícháme. Pečeme přikryté asi hodinu při 180 °C. Potom troubu vypneme a necháme v ní dojít, aby omáčka zhoustla. Buřty jsou nejlepší uleželé na druhý den.
Pivní polévka s opečeným chlebem
- 100 g slaniny
- 1 cibule
- bílá část z 1 pórku
- 50 g másla
- ½ lžičky drceného kmínu
- kostka droždí
- 500 ml piva (méně hořkého)
- 150 ml smetany
- 2 žloutky
- kopr, pažitka
- starší chléb
- česnek
- sůl, pepř
Slaninu nakrájenou na malé kostičky vyškvaříme a dáme bokem. Na zbylém tuku orestujeme cibuli a pórek, přidáme máslo, kmín a droždí. Zalijeme pivem a smetanou, podle potřeby dolijeme vodou, osolíme, opepříme a vaříme 10 minut. Nakonec do polévky vyklepneme žloutky, rozmixujeme, dochutíme zelenými bylinkami, solí a pepřem. Na kostky nakrájený chleba opečeme na másle s množstvím rozmačkaného česneku dle chuti a podáváme spolu s vyškvařenou slaninou k polévce.Insert your text here
Kuřecí závitky s pivní omáčkou
- 500 g kuřecích prsou
- 4 listy kapusty
- 1 mrkev
- 1 pórek
- 100 g zelených fazolek
- 4 lžíce másla
- 1 šalotka
- 2 lžíce hrubozrnné hořčice
- 500 ml tmavého piva (silnějšího)
- 200 ml smetany
- 1 lžíce mouky
- sůl, pepř
Maso nakrájíme na plátky, opatrně přes potravinářskou fólii
naklepeme, osolíme a opepříme. Kapustu, mrkev, pórek a fazolky připravíme blanšírováním – každou zeleninu zvlášť povaříme ve velkém množství osolené vody na skus a ihned po vytažení z hrnce ji zchladíme v ledové vodě, aby si zachovala správnou konzistenci i barvu. Hotovou zeleninu rozdělíme na plátky masa, ty zavineme, stáhneme potravinářským motouzem a pečeme v troubě na 190 °C asi 30 minut. Na pivní omáčku orestujeme na dvou lžících másla šalotku dozlatova, přidáme zbytek másla, zaprášíme moukou a připravíme si jíšku. Až začne tmavnout, zalijeme ji pivem, smetanou, přidáme hořčici a necháme asi 10 min zredukovat. Závitky s pivní omáčkou podáváme s rýží nebo bramborami.
Hovězí krk na černém pivu
- 1 kg hovězího krku
- 3 cibule
- 2 mrkve
- 1 petržel
- 1 řapíkatý celer
- 2 lžíce medu
- 100 g rajského protlaku
- 2 bobkové listy
- 2 lžičky celého černého pepře
- 2 lžičky nového koření
- 500 ml černého piva
- 300 g hlívy ústřičné
- cca 500 ml hovězího vývaru
- sůl, pepř
- vepřové sádlo
Zeleninu nakrájíme na kostky a na sádle krátce orestujeme. Maso nakrájíme na 2–3 centimetrové kostky, osolíme, opepříme a přidáme k zelenině. Necháme opékat, dokud maso nezačne mírně hnědnout. Potom si uděláme uprostřed hrnce místo a přidáme na dno med a protlak, asi po minutě vše promícháme a zalejeme vývarem a pivem. Maso by mělo být tak akorát ponořené, podle potřeby použijeme více nebo méně vývaru. Přidáme koření, přiklopíme a vložíme do trouby vyhřáté na 160 °C. Pečeme asi 2–3 hodiny, dokud maso úplně nezměkne. Po upečení můžeme ihned podávat nebo maso nejdříve vyndáme z pekáčku, omáčku rozmixujeme a zahustíme připravenou domácí jíškou. Těsně před dokončením na sádle opečeme hlívu, změkne asi za 10 minut. Nakonec ji osolíme, opepříme (vhodný je také bílý pepř) a spolu s masem, omáčkou a pečivem nebo bramborami podáváme.
Pivní chleba
- 250 ml piva
- 100 ml vody
- 3 lžičky drceného nebo celého kmínu
- 2 lžičky soli
- 250 g hladké mouky
- 250 g žitné chlebové mouky
- ¼ kostky čerstvého droždí nebo 1 lžička sušeného
- 1 lžička cukru
Do vhodné mísy na těsto
prosejeme obě mouky, přidáme pivo a sůl. Čerstvé kvasnice rozpustíme ve 100 ml vlažné vody smíchané s cukrem, necháme krátce naběhnout, přelijeme do mísy s moukou a dobře promícháme. Pokud použijeme sušené droždí, přidáme je do mouky namísto čerstvých kvasnic a přilejeme vodu. Těsto důkladně
prohněteme a připravíme pro kynutí.
Z připraveného těsta vytvarujeme na pomoučeném válu bochánek, dáme jej do
ošatky, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě cca 2 hodiny vykynout.
Do spodní části trouby dáme žáruvzdornou misku nebo hluboký plech s vodou a troubu předehřejeme na 250 °C. Nakynutý bochník opatrně vyklopíme z ošatky na nahřátý pečicí plech, potřeme slanou vodou a pečeme ve střední části trouby 5 minut.
Misku s vodou z trouby vyndáme a chléb pečeme při stejné teplotě dalších 5 minut. Pak teplotu v troubě snížíme na 160 °C a chléb pečeme dalších 35 minut. Upečený chléb vytáhneme i s plechem z trouby a necháme vychladnout.
Dobrý tip: Jestli je chléb správně propečený, poznáte poklepáním na spodní část upečeného bochníku. Správně propečený chléb bude vydávat dutý zvuk. Pokud chléb propečený není, dejte jej na několik minut zpět do trouby a dopečte.Dobrý tip č. 2: Pokud chcete mít chleba opravdu dokonalé tvarovaný, vyzkoušejte Ošatku s miskou na domácí chléb DELLA CASA, která dodá vašemu bochníku typický rýhovaný povrch.