/REPORTÁŽ/ První červencové pondělí se jevilo jako docela obyčejný začátek týdne. Kromě toho, že oficiálně začaly letní prázdniny, teplota šplhala k 36 stupňům a kolem páté hodiny odpolední se venku blížil konec světa (bouřka jako hrom), zdál se tento den jako každý jiný. Ale ne tak docela. Po celý duben mohli zákazníci značky TESCOMA soutěžit o 20 dárkových poukazů na kurz Školy vaření japonské a francouzské gastronomie. Já se na jeden z nich, jakožto vyslanec zn. TESCOMA vydala a všechno pro vás poctivě zdokumentovala. A pozor, zároveň jsem stihla vařit, ochutnávat, fotit, psát, nic nepřipálit a hlavně - zamilovat si FRANCII!
Běž fotit Francii
Před pátou hodinou už se pomalu začínají scházet všichni výherci soutěže, kterou jsme pořádali v dubnu tohoto roku ve dvou zlínských
Prodejních centrech TESCOMA. Výhra v podobě 20 dárkových poukazů na účast v kurzu Školy vaření pod hlavičkou
BISTROTÉKY VALACHY byla velkým lákadlem. Aby ne, představa doslova chutně stráveného odpoledne ve společnosti šéfkuchaře Lukáše Strnada, to už je panečku něco! A dvacet z vás mělo to štěstí, že vyhrálo kurz japonské, resp. francouzské kuchyně. Přiznám se bez mučení, že japonská kuchyně není nic pro mě, takže když se naskytla možnost nafotit a napsat článek o šťastlivcích, kteří vyhráli účast na kurzu francouzské gastronomie, mé chuťové buňky se zatetelily radostí.
Plotna velikosti osobáku
Tak pojďme na to, začínáme! Jsme kompletní, můžeme začít. Úvodní slovo, pár organizačních informací a hurá k plotně. Notně luxusní plotně, tedy spíše k varnému pultu velikosti osobního automobilu. Mírnou nervozitu rozetnula velmi příjemná atmosféra a kapička vína, kterou jsme si všichni přiťukli na úspěšné tažení dnešním kurzem. Ryze dámský kolektiv „narušil“ elegán z lékařského prostředí, který se cítil mezi námi ženami jako ryba ve vodě. Dalším mužským elementem byl šéfkuchař Lukáš Strnad, který na sebe vzal veškerá rizika našich případných neúspěchů a trpělivě vysvětloval všechny kuchařské postupy. Musím zmínit jeden zásadní fakt - všichni účastníci kurzu si s vařením „tykají“. Na rozdíl ode mne… ale pojďme k plotně!
První rande s FOIS GRAS
Oblékli jsme slušivé zástěry a pustili se do první dobroty ze tří. Na
prkénku nás čekalo něco, co se jen tak běžně nevidí. A ta konzistence! Ano, tušíte správně, čekala nás příprava kachních jater FOIS GRAS se šalotkovou marmeládou. Kdo ještě nikdy nezpracovával tučná kachní játra, rozhodně byl překvapen
(ano, já byla!). Odblanění a zbavení jatýrek „vlásků a žilek“ je velmi detailní prácička, prsty jsou mastné a manipulace tak trochu zvláštní. No ale brblejte, když máte pod rukama něco, co stojí majlant. Každý z nás si vyzkoušel, co příprava FOIS GRAS obnáší, včetně rolování do folie. Není to snadné… Mnohem jednodušší už byla příprava šalotkové marmelády. Tak tedy – do
kastrolu vsypte dvě lžíce cukru, zalijte panákem vody
(můj panák byl asi dvojnásobný, holt každý máme míru jinde) a míchejte, dokud cukr nezkaramelizuje. Poté přidejte nakrájenou šalotku, přilijte trochu vinného octu, sůl, pepř a chvilku míchejte. A je to! Šalotková marmeláda mě příjemně překvapila, sladká cibulka ve spojení s tučnými kachními játry byla top. A hlásím – nic jsem nespálila! Dvojička opodál to štěstí neměla, cukr s vodou se musí neustále míchat… Spálený kastrol skončil ve dřezu a možná si smutně říkal, že dnes už si nezavaří…
Maso bude!
Předkrm máme zdárně za sebou, žaludky se nám krásně roztáhly a je na čase přistoupit k hlavnímu chodu. STEAK S RATATOUILLE A BÉARNAISE OMÁČKOU. Hurá, maso bude! A to nejkvalitnější, nejkrásnější a nejchutnější. Na řadu přišel libový pupek, který doprovází tradiční teplá zeleninová příloha s omáčkou bérnaise. Krásu masa vidíte na fotografiích a jsem velmi ráda, že „chytrý telefon“ dokázal tu nádheru vykreslit ve všech detailech.
Víte, co je největší výhodou všech kurzů obecně? Že máte vše připraveno doslova až pod nosem. A nejinak tomu bylo tady – na prkénku krásně očištěná zelenina všech druhů a vy jen
krájíte. A sypete do
pánve. A restujete. A vnímáte tu lehkost, s jakou připravíte ratatouille. Vždyť na tom nic není! Ano, ale připravujte si to doma… pro cibuli do sklepa, pro lilek do obchodu, pro čerstvou mrkev na záhonek, pro rajčátka honem na trh… Najednou sebou cuknete, protože zjistíte, že jste zapomněli na CUKETU! Tak nic, budou špagety. Ale vraťme se zpět od domácího kuchtění k vaření par excellence. Druhý chod jsme zvládli všichni na jedničku! Steaky se v troubě dopékaly podle toho, jak si kdo přál, ratatouille si hovělo na pánvích a čekalo na servírování.
Něco nám tu ale nesedí… kam se poděla béarnaise omáčka? Kdo se ujal její přípravy? Šéfkuchař přeci! Kdybyste viděli tu rychlost a práci rukou… protože tady platí jediné – míchat, míchat a ještě jednou míchat tak dlouho, dokud z tekuté směsi ingrediencí nebude hustá a nadýchaná omáčka s noblesním názvem béarnaise. V tu chvíli jsem si říkala, že práce kuchaře není opravdu žádná procházka růžovým sadem. Některé úkony se pochopitelně svěřují elektrickým spotřebičům, ale to pravé řemeslo drží každý kuchař pevně ve svých rukou. A to doslova! Po hodince příprav a vytráveném předkrmu nám všem docela vyhládlo, takže nastal čas ZAKROJIT. Ale pozor, humpolácký přístup tady nemá místo – každý steak jsme opatrně přendali nejprve na bytelné krájecí prkno, abychom jej s láskou nakrájeli na pravidelné kousky. I to je věda! Ostatně krásu masa naservírovaného ve společnosti ratatouille a béarnaise omáčky jsem vám taktéž zdokumentovala. To prostě nešlo nevyfotit.-)- Jednoduše symfonie chutí. Dokonalost. Nic lepšího už nemůže být, říkala jsem si.
Odplouváme…
Ó, jak jsem v tu chvíli byla naivní. I ty největší masožravce utáhnete na dezert, jehož název je hůře vyslovitelný, ale naštěstí přeložitelný do češtiny. Vítejte na plovoucím ostrově, na ILES FLOTTANTES. To není moučník, to není laskomina, to je něco, co ani básník nedokáže slovy popsat. To je orgasmická slast. Představte si nadýchaný bílkový mráček ponořený do sladké omáčky a přelitý prvotřídním karamelem. Přípravu „mráčků“ a sladké omáčky na sebe vzal mistr kuchař, my ostatní se odvážně pustili do vaření karamelu. A tady, moji milí, se opět neskromně plácám po ramenou. Klaplo to na jedničku! Žádná připálenina, žádné hrudky, jen hlaďounký a lahodný karamel s chutí opravdového… KARAMELU!
TESCOMA a BISTROTÉKA patří k sobě!
Fakt nechápu, jak jsem to dokázala, protože v kuchyni rozhodně nejsem doma, spíše na návštěvě. A ještě takové, kterou máme rádi všichni – přijde s ohlášením, rychle pobude a ještě rychleji odejde. Ne tak výherci naší TESCOMA soutěže, kteří si život mezi rozmanitými ingrediencemi doslova užívají. „Kurz byl naprosto perfektní, skvělá výhra! Děkujeme TESCOMĚ a BISTROTÉCE za úžasný zážitek! Určitě nejlépe strávené pondělní odpoledne!“ Ohlasy kurzistů byly mimořádně pozitivní, stejně jako atmosféra, která se jen tak nevidí. Jen si to představte – sejdou se naprosto cizí lidé, které spojuje jediné – vášeň k vaření:-)- A my jsme za to nesmírně rádi, protože k radosti z dobře vykonané práce patří i
dokonalé nádobí a pomůcky, se kterými jde příprava pokrmů, vlastní vaření, servírování i stolování od ruky! A to vše česká značka TESCOMA nabízí – na své si přijdou jak špičkoví mistři kuchaři, kteří svá kouzla servírují hostům BISTROTÉKY VALACHY, ale i vy, kteří kouzlíte pro své nejbližší! Ostatně máte-li chuť si dobře „zavařit“ a při tom vyzkoušet, jakou zátěž snese
kuchyňské nádobí a náčiní zn. TESCOMA, zaregistrujte se na některý z mnoha zajímavých kurzů ŠKOLY VAŘENÍ. Jsou to jedny z mála kurzů, ze kterých rozhodně neodejdete s prázdnou – plný břich je záruka, stejně jako CERTIFIKÁT o úspěšném absolvování kurzu. A když jsem ho obdržela i já… :-). Tak někdy opět na viděnou, přátelé a kamarádi dobrého vaření!
Od plotny a počítače zdraví Markéta A. TarabováRecepty nesmí chybět! Budeme rádi, když vás inspirují, případně si přípravu chodů vyzkoušíte na vlastní kůži v klidu domova.
STEAK S RATATOUILLE A BÉARNAISE OMÁČKOU
- Steak 180 – 200 g
- Lilek 300 g
- Cuketa 300 g
- Mrkev 300 g
- Rajčata 300 g
- Česnek 5 stroužků
- Šalotka 3 – 5 ks
- 5 žloutků
- 0,1 l bílého vína
- 0,03 l bílého vinného octu
- Snítky estragonu a tymiánu
- 250 g másla
Ratatouille: Rajče spaříme a oloupeme, vykrájíme středy a dužinu nakrájíme na větší kousky. Lilek, cuketu a mrkev nakrájíme na kostky, které na olivovém oleji orestujeme a poté přidáme nakrájený česnek, rajče, šalotku, tymián a společně vše dochutíme solí.
Omáčka Béarnaise: Nakrájenou šalotku lehce opečeme na másle a přidáme vinný ocet a bílé víno, tymián, estragon a pomalu redukujeme na polovinu. Hotový svar přidáme do žloutků a na vodní lázni vyšleháme do pěny. Stáhneme z ohně a zašleháme do pěny přepuštěné máslo. Do hotové omáčky přidáme nasekaný čerstvý estragon.
KACHNÍ JÁTRA- Kachní játra FOIE GRAS 500 – 600 g
- 10 g soli
- 1 g černý pepř
- Portské víno 0,05 l
Kachní játra očistíme od žilek a marinujeme do soli, pepře a portského vína. Nejlépe nechat marinovat v lednici do druhého dne. Poté hmotu zabalíme do folie do tvaru „bonbónku“ a vložíme do vařící vody na 1,5 minuty a hned vložíme do ledové vody. Vybalíme z folie a krájíme na porce.
ILLES FLOTTANTES – plovoucí ostrov
Omáčka: 4 žloutky, 80 g cukru, vanilka lusk, 100 ml smetany, 250 ml mléka. Mléko, smetanu, cukr a vanilkový lusk smícháme dohromady a ve vodní lázni vymícháme v omáčku.
Ostrov z bílků: 4 bílky, 45 g cukru, pomeranč. Bílky s cukrem vyšleháme do sněhu a přidáme do něj pomerančovou kůru. Sníh dáme do vymazaných šálků a pečeme na 220 stupňů 2 minuty.
Karamel: 100 g cukru, 100 ml smetany, 50 g másla, sůl. Z cukru připravíme karamel, do něj přidáme máslo, smetanu a sůl.
Recepty byly součástí kurzu francouzské gastronomie v rámci Školy vaření, který pro výherce TESCOMA soutěže připravila BISTROTÉKA VALACHY.