Hrnce vybírejte podle toho, aby optimálně vyhovovaly vašim potřebám. Pojďme si tedy říci jak hrnce vybrat tak, aby se v nich výborně vařilo, dobře se udržovaly, dlouho vám vydržely a skvěle vypadaly.
K dispozici máte opravdu velkou škálu možností. Můžete vybírat podle materiálu, vnitřní a vnější povrchové úpravy, způsobu odkládání poklic, možností cezení a regulace páry i odkládání nářadí v průběhu vaření.
Máte-li klasickou troubu a slabost pro zapékané pochoutky, máte k dispozici několik druhů nádobí, ve kterém lze nejen vařit, ale také péct.
Roli při výběru však může hrát i typ sporáku, stálost vnějšího vzhledu, snadné mytí nebo barva.
Jestli se v tom začínáte ztrácet, je tady náš průvodce výběrem kuchyňského nádobí. Na co se tedy zaměřit v první řadě?
MATERIÁLHrnce z nerezavějící oceli, které byly dříve doménou hlavně profesionálních kuchyní, se dnes staly klasikou i v domácnostech. Důvod je zřejmý - tento
materiál má dobrou tepelnou vodivost, dobře se udržuje a je mimořádně odolný – vydrží vám tedy řadu let. S tímto nádobím zkrátka nikdy nešlápnete vedle. Coby náročný zákazník ale možná oceníte
nádobí opatřené nepřilnavým povrchem, díky kterému je můžete používat podobně jako pánev, tedy také k opékání a restování surovin bez připalování. V tom případě si vyberete typ hrnců s vnitřní antiadhezní povrchovou úpravou, a to buď
v hladkém, nebo
strukturovaném provedení s charakterem přírodního kamene.
Pokud je pro vás neméně důležité, aby nádobí dlouhodobým používáním neměnilo svůj vzhled, potom oceníte, když bude mít speciální povrchovou úpravu i z vnější strany.
ÚCHYTYHrnce, kastroly i rendlíky by se vám měly za všech okolností dobře držet a při správném používání nesmí pálit. To je u všech našich hrnců samozřejmostí.
V případě úchytů se tedy můžete rozhodovat hlavně podle zvoleného materiálu, který má vliv na cenu, a podle použití. Pokud vaříte jen občas a nádobí myjete zpravidla ručně, bude vám dobře sloužit nádobí s jakýmikoli úchyty, jež máme v nabídce. Jestli ho budete používat často a mýt zejména v myčce, doporučujeme zvolit
nádobí s uchy a rukojeťmi navrženými tak, aby se do nich nemohla dostat voda. Chcete-li však v nádobí připravovaná jídla také zapékat, musí mít úchyty z kovu nebo žáruvzdorného nylonu, popřípadě se
snímacími silikonovými úchyty.
Pokud byste však chtěli dát svému vaření italský šmrnc, možná vám bude ze všeho nejvíce vyhovovat designové nádobí se sytě červenými úchyty a rukojeťmi.-).
POKLICE A CEZENÍNejrozšířenějším typem poklic jsou skleněné, které vám v průběhu vaření umožní sledovat „dění“ uvnitř hrnce. Zpravidla mají otvor pro únik přebytečné páry. V nabídce však máme také unikátní nádobí se skleněnými poklicemi opatřenými
silikonovým okrajem, který umožňuje nejen odvod páry a pohodlné cezení, ale také odkládání nářadí v hrnci při uzavřené poklici - pružný lem totiž naběračku či vařečku vloženou v hrnci jednoduše obepne.
Pokud jste zkušený kuchař nebo kuchařka a neobtěžuje vás podívat se čas od času pod pokličku, bude vám vyhovovat také
nádobí s nerozbitnými, celonerezovými poklicemi, které zvládnou i zapékání v troubě.Samostatnou kapitolou je vysoce funkční nádobí s poklicemi, jež lze v průběhu vaření odkládat do úchytů hrnců. Ty navíc umožňují extra snadné cezení a 3 úrovně regulace páry!
Skvělou vychytávkou jsou také
poklice s výstupky na vnitřní straně - zajistí totiž rovnoměrné odkapávání páry zpět do hrnce,
pokrm se nevysušuje a zůstává šťavnatý.
DNOMělo by být
dostatečně silné, popř. vícevrstvé, aby se dno hrnců nebo kastrolů neprohýbalo a dobře udržovalo teplo. Jestli máte (nebo si plánujete pořídit) indukční sporák, pak musí být dno nádobí také magnetické.
Všechny naše hrnce vhodné i na indukci jsou opatřeny extra silnými sendvičovými dny, které rovnoměrně rozvádějí teplo a zabraňují připalování.