Bylinky, které na zahradě vypěstujete nebo posbíráte na louce, se zpracovávají různě. Do bylinkových léčiv se řadí nejrůznější sirupy, masti, tinktury, bylinková vína, octy a také oleje. Jejich využití nalezneme hlavně v kuchyni, kde se mohou přidávat do zeleninových salátů. Jak si bylinkový olej vyrobit?
Výroba bylinkového oleje
Bylinkový olej lze vyrobit dvojím způsobem –
zahříváním, nebo luhováním. První je složitější, ale má o to větší léčivou sílu. Pro základ se nabízí použít klasický panenský olivový olej nebo slunečnicový, ale na trhu existují i další varianty – výborný je dýňový olej, který má oříškovou chuť a jasně zelenou barvu, nebo třeba olej lněný. Ať už zvolíte jakýkoliv druh oleje, přidejte do něj nasekané čerstvé bylinky,
prohřejte ho a nechejte 24 hodin až týden luhovat. Poté olej sceďte a přelijte do sklenic. Nakonec do oleje
ponořte snítku hlavní bylinky. Pozor, rostlina musí být vždy ponořená, jinak se zkazí.
Skvělým pomocníkem vám budou vyluhovací sítka, která rostliny udrží pod hladinou.
Druhý postup je bez prohřívání. Olej pouze nalijeme do láhve a přidáme snítky bylinek. Zase připomínáme, že musí být celé ponořené. K tomuto účelu dobře poslouží
Nádoba na olej VITAMINO, jejíž součástí je
vyluhovací sítko. Postup je stejný –
sítko naplníte bylinkami a zalijete studeným olejem. Sítko udrží bylinky pod hladinou a navíc, až uznáte za vhodné, můžete je z oleje pohodlně vyjmout.
Které bylinky se do olejů hodí?
Bazalka je nejvíce populární v kombinaci s rajčaty. Navíc tato bylinka pomáhá trávení. Pro lepší studijní a pracovní výsledky jezte saláty s rozmarýnovým olejem.
Rozmarýn je velmi povzbuzující rostlina, která utišuje bolest hlavy z vyčerpávající duševní práce.
Tymián podporuje krevní oběh a také trávení. Poslední rostlinu, kterou doporučujeme, je
saturejka. Saturejka se objevuje hlavně v balkánských receptech a v tradičním koření čubrica. Saturejka podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak a posiluje srdce.