Fermentace podporuje růst a životní cyklus takzvaných dobrých bakterií, které mění chuť a trvanlivost potravin. Zeleninu nakrájíte (respektive nastrouháte) a vymačkáte se solí. Uvolní se z ní šťáva, jež se smísí se solí, a tím se vytvoří nálev. V tomto slaném prostředí se začnou rozmnožovat laktobacily přeměňující cukry na kyselinu mléčnou, která vytváří pikantní chuť i kyselé prostředí.
Oblíbenými příklady kvašené zeleniny jsou kimči a kysané zelí, ale pro přípravu můžete použít takřka jakoukoliv zeleninu.
Nejlepší recept na kvašenou zeleninu
- Připravte si vhodnou sklenici, závaží a víčko. Ideální je TESCOMA souprava pro kvašení.
- Připravte si zeleninu. Umytou ji buď nakrájejte, nakrouhejte nebo nastrouhejte. Malé cibulky můžete nechat vcelku.
- Přichystejte si nálev. Smíchejte 1 až 3 lžíce soli s 950 ml vody. Jak bude nálev slaný, záleží na vás.
- Do sklenice dejte zeleninu a zalijte ji nálevem. Zeleninu jemně přitlačte a zbavte vzduchových bublinek. Položte na ni závaží, aby byla celá ponořená.
- Nakonec nastavte víčko do polohy „kvašení“.
- Zeleninu nechejte kvasit při pokojové teplotě. Délka doby kvašení záleží na druhu zeleniny. Jednou denně sklenici otevřete a zkontrolujte hladinu nálevu. Jestliže zelenina již není ponořená, nálev doplňte.
- Jakmile je zelenina prokvašená, nastavte ventil do polohy „skladování/přenášení“.
- Kvašená zelenina by se měla uchovávat v lednici, kde vám vydrží i několik týdnů.
Nejlepší recepty na kvašené potraviny i vychytávky, se kterými bude domácí kvašení hračka, najdete přímo v návodech k
soupravám pro kvašení TESCOMA.Podle chuti můžete do nálevu přidat i různé bylinky, koření a semínka, čímž zelenině dodáte další chutě. Ochutit se dá jakkoliv tato kvašená zelenina – recept si tak upravíte podle sebe.