info text
  • Přihlaste se
  • Přihlaste se
Úvodní stranaTESCOMA blogInspirace a nápadyZnáte Rolls Royce mezi houbami?

Znáte Rolls Royce mezi houbami?

Kotrč kadeřavý
Kotrč kadeřavý patří mezi chorošovité houby. Parazituje na kořenech stromů, nejčastěji na borovicích. Má zajímavý vzhled a po uvaření lahodnou lískooříškovou chuť. Proto jsou za něj kuchaři ochotní dát tisíce korun. Jak ho poznat?

Z dálky vypadá kotrč jako ovečka. Zblízka připomíná květák, mořskou houbu nebo mozek. Plodnice je tvořena plochými větévkami. Vnitřní jsou masité a lupenité, vnější zkadeřené. Stářím mění houba svou barvu od bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé. Sbírejte především krémově bělavé plodnice. Ty jsou nejlahodnější.
Jeho hlavní výhodou je velikost, nezaměnitelnost s žádnou jedovatou houbou a léčivé účinky. Co z něj připravit a kde ho hledat? nehnije, nýbrž zasychá. V chladu vydrží několik dní beze změny. Je vhodná pro všechny způsoby konzervace včetně sušení,
Kotrč kadeřavý
Pokud si toužíte přivydělat, kotrč je ta správná komodita. Nabízejte ho přímo restauracím a jejich kuchařům. Cena výkupu se samozřejmě liší. Obecně lze však říci, že za zdravou a čerstvou plodnici, která není starší než tři dny, můžete dostat 400-1800 korun za kilo.

Výhodou kotrče kadeřavého je jeho vzhled. Nemusíte se bát, že si ho spletete s nejedlou či jedovatou houbou. Má velké plodnice a objevuje se na stejných místech i po dobu několika let. Pozici úlovku si tedy pečlivě zapamatujte. Každoročně se tak můžete těšit z jeho skvělé chuti nebo si přivydělat pár korun.
Kotrč kadeřavý

Zdravotní benefity kotrče

Houba se pyšní nejen svou chutí, zajímavým vzezřením, ale také patří mezi významné léčivky. Má antibakteriální účinky a příznivě působí na pleť. Také hojí rány. Obsahuje látku betaglukan 1,3 – D (SCG) u níž je dokázáno, že má protirakovinné účinky.
Kotrč kadeřavý

Kde se kotrč vyskytuje

Kotrč roste ve starších borovicových lesích od července do listopadu. Najdete ho u jednotlivých stromů. Roste buď na kořenech nebo přímo ze země na již rozloženém dřevu. Nalézt ho můžete i na pařezech. Dejte si pozor, abyste nesebrali jiné druhy kotrčů – kotrč němcův a štěrbákový. Ti parazitují na kořenech smrků, jedlí, dubů a buků. Jelikož jsou však tyto houby ohroženy, jejich sběr je zakázán.

Zdroj: petratrollgrafik/Shutterstock.com